Lék na bolavá záda, volně dostupný

Trápí Vás dlouhodobě bolesti zad? Hledáte způsob, jak se svých potíží konečně trvale zbavit? Mám pro vás dobrou zprávu! Řešení vašich potíží je vlastně velmi jednoduché a je doslova na dosah na dosah vaší ruky…

… lék č. 1: Nestresujte se

Pojďme začít tím, že si upřímně odpovíte na otázku: „Jak vypadá váš typický pracovní den?“

Sotva vstanete, už myslíte na všechny úkoly, která vás ten den čekají? Vypravit děti do školy, včas dorazit do práce, nejlépe ještě o půl hodiny dříve, protože nutně potřebujete dodělat prezentaci pro management. Přes den jedna schůzka za druhou, e-mailová schránka k prasknutí, telefonáty od kolegů, kteří urgentně potřebují vaši pomoc. Do toho vyřešit, kdo vyzvedne děti z družiny a zaveze na kroužek, co bude k večeři? Jejda, lednice je téměř prázdná, je třeba zajet na nákup. Děti si zatím udělají úkoly a vy už je jenom zkontrolujete. Ještě dohlédnout, aby se vykoupaly, přečíst pohádku a uložit… konečně čas pro vás… hmmm, a kdo uklidí v kuchyni a připraví svačinu na zítra? Zase vy?

Je vám tento příběh povědomý? Bolí vás záda? Nebo něco jiného? Není divu… pokud nás neustále něco stresuje, dřív nebo později se to na našem těle projeví. Hlavně svaly krku jsou na přemíru stresu velmi citlivé. Pokud vás tedy trápí bolesti krční páteře, případně bolesti hlavy, zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet se, zda toho na sebe neberete víc, než je nutné a víc, než je zdrávo.

Zkuste se zaměřit na skutečně podstatné věci. Nesnažte se stihnout za každou cenu všechno. Nesnažte se být dokonalí. Plánujte si svůj den reálně a nezapomeňte si naplánovat i čas pro sebe!

Pravidelně si dopřejte relax. Saunu, masáž, kvalitní cvičení, horkou vanu s oblíbenou vonnou esencí… Cokoliv, co vnese více pohody do vašeho života. Cokoliv, co vám přinese zasloužený odpočinek. A náležitě si chvilky pro sebe užívejte! Zkuste úplně vypnout. Ponořit se do pocitu, že teď nic nemusíte, že je to čas jen a jen pro vás a váš jediný „úkol“ je si tento čas NÁLEŽITĚ VYCHUTNAT A UŽÍT!

… lék č. 2: Vnímejte své tělo a hledejte rovnováhu

Máte-li sedavé zaměstnání, kdy se téměř nehnete od monitoru a jen klikáte, klikáte a bušíte do klávesnice, pak se vsadím, že vaše záda trpí. Trapéz vám pravidelně tuhne a pekelně bolí. Bolest pod pravou lopatkou se nedá snést a přenáší se až do vaší hlavy? Nebo bolest vystřeluje přes rameno do celé paže? Možná vás více trápí bedra. Pichlavá bolest ve spodní části zad připomínající injekční jehlu, zatuhlost po ránu, bolest vystřelující do nohy?

Na vině je dlouhodobé jednostranné přetížení. Lidské tělo je zrozeno k pohybu. Pokud ho každý den nutíme sedět x hodin v kuse ve strnulé pozici, naše tělo trpí a dříve nebo později se ozve.

Co s tím?

Pravidelně práci u PC přerušujte. Projděte se, protáhněte, uvolněte. Najděte si oblíbené cviky, které Vám v případě potřeby přinesou účinnou úlevu. Hledejte, zkoušejte, vnímejte. To, co funguje jednomu, nemusí vyhovovat vám a naopak. Naplánujte si do diáře 10-20 minut pauzu na lehké cvičení, které prokrví ztuhlé svaly a probudí ty oslabené.

Více se hýbejte ve svém volném čase. Ovšem pozor!

Je-li Vaše tělo ze sedavého zaměstnání hodně přetížené, měli byste začít raději pomalu a zvolna. Při příliš intenzivní pohybové aktivitě totiž sice rozproudíte krev v žilách, vyplavíte endorfiny a spálíte nějakou tu kalorii, ovšem svým bolavým zádům příliš neulevíte.

Je totiž téměř jisté, že se do zbrklého pohybu zapojí svaly, které jsou z vysedávání za počítačem už tak přetížené a potřebovaly by spíše zrelaxovat, nikoliv ještě více zatížit. A naopak.

Nebudete-li mít prostor nad pohybem přemýšlet a vnímat jeho jemné nuance, svaly, které potřebují posílit se do pohybu vůbec nezapojí. Mozek totiž automaticky použije pohybový stereotyp, který mu nevědomky nahráváme v pracovní době jednoduše tím, že sedíme za počítačem a chtě nechtě, určité svalové partie přetěžujeme a jiné zase oslabujeme.

Zařaďte proto kvalitní cvičení, které vám přinese úlevu a po kterém se budete cítit lépe. Ideálně takové, kde máte čas a prostor vnímat své tělo a jeho signály!

Chápu, že válení po podložce může někomu připadat jako ztráta času. Pokud se ale skutečně chcete bolestí svých zad zbavit, je třeba nechat ego stranou a začít pěkně od podlahy (v tomto případě spíše od podložky).

Postupem času, díky pochopení příčin vašich obtíží a díky tomu, že se naučíte se svým tělem a jeho neduhy pracovat a kompenzovat je, budete moci intenzitu zase postupně přidávat a vracet se ke svým oblíbeným sportům.

Váš výkon bude mít novou mnohem lepší kvalitu a vy i vaše záda si budete libovat.

Vždy je ale volba na vás. Je to váš život. Vaše záda. Vaše zodpovědnost. Moje rada na závěr zní: „Snažte se odhalit skutečné příčiny svých obtíží. Hledejte informace, ptejte se, přemýšlejte a u toho nezapomeňte VNÍMAT SVÉ TĚLO.

Díky rozvoji své citlivosti vůči vašemu tělu si sami časem najdete své vlastní jedinečné řešení, které vám bude fungovat a už nebudete tápat a trápit se věčnou otázkou „Proč?“ „Co s tím?“.

Nejlepším expertem na Vaše tělo jste totiž vy sami. Stačí si tento dar uvědomit a využít ho ve svůj prospěch.

A jestli nevíte, kde začít, začněte na kurzu Cesta k zádům bez bolesti. Který je vytvořen právě pro ty z vás, kteří hledáte a nevíte, kudy kam. Těším se na vás!

Eva Dalecká
Miluji život v pohybu. Jsem trenérka fitness a lektorka Spirální stabilizace, rehabilitační metody, která účinně napomáhá při řešení potíží s bolavými zády. Fascinuje mne dokonalost lidského těla a jeho samoléčebné schopnosti. Mým posláním a vášní je pomáhat lidem k zádům bez bolesti. Kudy vedla moje cesta ke zdravým zádům si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.