Jak jsem se zbavila pekelných bolestí zad, aneb Moje cesta k zádům bez bolesti

spiralni stabilizace venku

Před lety jsem se potýkala s nesnesitelnými bolestmi zad. Pracovala jsem v projektové kanceláři, což obnášelo hromadu administrativy, kterou bylo třeba zpracovat jak jinak než usilovným bušením do klávesnice a nekonečným klikáním myši. 8 hodin denně. Však to také pravděpodobně znáte…

Peklo v kanceláři

2 roky stačily na to, aby se z mého, jinak pohodového, zaměstnání stalo doslova utrpení. Během první půl hodinky práce u počítače se pod pravou lopatkou objevila tupá, intenzivní bolest, která s každou další minutou sílila a přes pravý trapéz se přenášela až do mé hlavy. Soustředit se na práci byl nadlidský výkon. Bolest mě úplně ochromovala.

Plácala jsem se v tom zhruba 2 roky, zkoušela jsem všechno možné: masáže, fyzioterapii, plavání. Úleva ale stále nepřicházela, nebo jen dočasná.

Byla jsem z toho zklamaná a hlavou mi létaly otázky: „Dělám, co je v mých silách a stále to nestačí? Proč? Proč mě bolí záda? Jaká je příčina? Co více pro to můžu udělat?“

První zásadní obrat nastal ve chvíli, kdy mi náhoda do cesty přivedla cvičení Spirální stabilizace MUDr. Smíška. Konečně metoda, která mi sedne! Jasně daný systém relativně jednoduchých cviků, které můžu cvičit téměř kdekoliv. Navíc nenáročný na čas, prostor i vybavení.

„Paráda! Jdu do toho!“

Řekla jsem si tehdy a absolvovala jsem svůj první 2 denní kurz. Hlava mi šla z nespočet nových poznatků a odborných fyzioterapeutických výrazů kolem, ale věděla jsem, že to musím a chci zvládnout! Věděla jsem, že to je ta správná cesta!

Tak jsem se zavřela v obýváku, chytila lano za stoupačky a pustila se odhodlaně do cvičení, jak jen jsem v danou chvíli nejlépe uměla. Nejdříve jen první 4 cviky. Ale za to pravidelně! Každý den!

Efekt se dostavil až nečekaně rychle. 20 minut cvičení denně a potíže začaly výrazně ustupovat. Mohla jsem si v metru sednout a záda byla v klidu, bez bolesti pod lopatkou. Zvedání dětí už nebylo spojeno s bolestmi v bedrech.

Při pohledu do zrcadla jsem s údivem zjistila, že pravá klíční kost už není nepřirozeně zrotována a druhé žebro netvoří prapodivnou bouli na mém hrudníku. Byla jsem nadšená a překvapená zároveň!

Na jedné z fyzioterapií mi bylo řečeno, že je to dost prapodivný úkaz, který jsem si pravděpodobně léta budovala, a dát to zase do pořádku bude běh na dlouhou trať. Místo zdolání maratonského běhu bylo za měsíc nenáročného cvičení po problému!

Jenže… najít si čas na pravidelné cvičení bylo postupně čím dál obtížnější. Záda mě nebolela, a tak chyběla motivace. Cvičila jsem čím dál méně, až jsem nakonec necvičila vůbec. Chvíli se nic nedělo, a tak nebyl důvod to měnit…

Až jednou. Budící se při ranním rozespalém protahování v posteli jsem pocítila známý nepříjemný pocit – náhlou křeč mezi lopatkami. Zaúpěla jsem bolestí a okamžitě jsem přešla do záchranného protipohybu, pozdě… krk se mi na několik dní zablokoval…

Tehdy mi došlo, že mé problémy za mě nikdo mávnutím kouzelného proutku nevyřeší. Ani masérka, ani fyzioterapeutka, dokonce ani doktor Smíšek se svými lany.

„Každý je sám zodpovědný za své zdraví. Nečekejte na zázračnou pilulku, ale sami pro sebe něco aktivně dělejte!“

Mohou mi dát tu nejlepší péči, mohou mi předat své znalosti a zkušenosti, ukázat mi cestu a dát mi mapu, kudy se vydat. Ale vyrazit zdolávat terén už musím jen a jen já sama. Krok za krokem musím směřovat k cíli a makat na sobě. Neustále! Musím hledat způsoby, ne výmluvy!

„Jediný, kdo může ve svém životě něco skutečně změnit, jste vy sami. Buď máte výsledky, nebo výmluvy…“

Po této zkušenosti jsem metodě Spirální stabilizace, v té době známe ještě jako SM systém, doslova propadla. Postupně jsem absolvovala všechny dostupné kurzy, až jsem dosáhla na 2. nejvyšší možnou certifikaci lektora této metody.

Čím více jsem do problematiky bolestí zad a rehabilitace nořila, tím více mě tato oblast bavila a zajímala.

Časem jsem začala pomáhat díky nabytým znalostem a zkušenostem i dalším lidem a otevřela první lekce a kurzy SM systému. Ke kurzům se následně přidaly individuální konzultace a já postupně přešla k práci, která mě dnes živí a hlavně ohromně BAVÍ a NAPLŇUJE.

Předávám ostatním své znalosti a zkušenosti. Pomáhám jim, aby si sami našli svou jedinečnou, nejschůdnější cestu k zádům bez bolesti.

Eva Dalecká
Miluji život v pohybu. Jsem trenérka fitness a lektorka Spirální stabilizace, rehabilitační metody, která účinně napomáhá při řešení potíží s bolavými zády. Fascinuje mne dokonalost lidského těla a jeho samoléčebné schopnosti. Mým posláním a vášní je pomáhat lidem k zádům bez bolesti. Kudy vedla moje cesta ke zdravým zádům si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.